skip to Main Content

Kimyasal Yüz Gençleştirme – Peeling (Kimyasal Soyma)

       Hasara uğramış cildin üst tabakalarının çeşitli kimyasal maddelerle soyulmasıyla, alttan yeni ve taze bir cildin ortaya çıkmasını sağlayan teknik bir işlemdir. Herhangi bir anestezi uygulamaya gerek yoktur.  Ancak bazı güçlü kimyasal solüsyonların (fenol, TCA gibi) uygulamasında anestezi desteğine ihtiyaç olabilir. Derin izlerde birkaç seans gerekebilir.

          Hasara uğramış cildin üst tabakalarının çeşitli kimyasal maddelerle soyulmasıyla, alttan yeni ve taze bir cildin ortaya çıkmasını sağlayan bu tekniğin yüzeyel, orta ve derin olmak üzere üç tipi vardır. Yüzeyel tipinde cilt 1-2 gün içerisinde normale dönerken, derin olanda bu süre 7-10 güne uzar. Bu teknikle güneş vb. dış faktörler nedeniyle hasara uğramış yüz cildinin üst tabakaları uzaklaştırılırken, yüzeyel cilt lekeleri, bazı kırışıklıklar, diğer nedenlerle (çiçek hastalığına vb.) ortaya çıkmış izler de yok edilebilmektedir. Açık tenli kişilerde, cilt yapısı ince olanlarda ve çok derin olmayan kırışıklıklarda koyu tenli kişilere göre daha iyi sonuç vermektedir.

KİMYASAL CİLT SOYMADA Değişik maddeler kullanılmaktadır:

  • Glikolik asit(meyve asitleri),
  • Salisilik asit,
  • Trikloroasetikasit (TCA),
  • Fenol

     Herhangi bir anestezi uygulamaya gerek yoktur. Ancak bazı güçlü kimyasal solüsyonların (fenol, TCA gibi) uygulamasında anestezi desteğine ihtiyaç olabilir. Ameliyat sonrası rahattır. Soyma işlemi uygulanan alanlarda hafif ağrı olabilir. Derin izlerde birkaç seans gerekebilir.

            Bu bilgiler tıp literatüründen alınmış ve tamamiyle bilgilendirme amaçlı verilmiş olup herhangi tanı veya teşhis amaçlı kullanılamazlar. Daha sağlıklı bilgiler için doktorunuzla görüşebilirsiniz.